Víte, Kdy Si Udělat Těhotenský Test? – SafeLove.cz

Kdy si udělat těhotenský test

Snažíte se o miminko a nemůžete se dočkat dvou čárek? Nebo vám selhala ochrana a vy se chcete ujistit, že nejste těhotná? Ať už na sobě cítíte příznaky těhotenství či se vám opozdila menstruace jinak přesná jako hodinky, je na místě řešit možnost těhotenství. Těhotenské testy jsou rychlým a bezbolestným způsobem potvrzení gravidity – jen musíte vědět, jak na ně. Kdy si tedy udělat těhotenský test

Pokud budete s těhotenským testem příliš spěchat, pak sice přijdete o peníze, ale jistotu nezískáte. Rozhodně tedy nemá cenu zkoušet test hned po styku, při kterém mohlo dojít k početí. Od toho totiž musí uplynout minimálně týden, aby bylo možné zjistit výsledek. A jestli chcete mít opravdovou jistotu, raději počkejte až na konec cyklu: buď do uplynutí jeho obvyklé délky nebo 7 dní po vynechání menstruace.

V praxi: Pokud máte cyklus dlouhý 28 dní a menstruace se dostaví, po testu sáhněte až po skončení krvácení. Pokud menstruace vynechá, pak na ni před návštěvou lékárny ještě týden „počkejte“. A je-li váš cyklus nepravidelný a kolísající mezi 24.–32. dny, nad testem začněte přemýšlet nejdříve 33. den.

Jak těhotenské testy fungují

Těhotenské testy detekují hladinu tzv. hCG – chorizogonádotropního hormonu, který se vyplavuje do krevního řečiště po početí a jeho stopy lze najít i v moči. Za tvorbu hormonu je zodpovědná placenta a produkce začíná až po uhnízdění vajíčka. Testy obsahují protilátky, které jsou schopné na tento hormon zareagovat zbarvením, které je viditelné na proužku. Tyto protilátky ale mohou reagovat i na některé druhy léků či cysty na vaječníku. Na trhu najdete různé druhy testů: klasické i digitální s různou deklarovanou citlivostí.

Na hodinách záleží

Pokud chcete mít opravdu jasný výsledek, udělejte si test z ranní moči. Nemusíte kvůli němu vstávat v určitou hodinu, důležité je, aby to byla první moč po probuzení. Je totiž nejvíce koncentrovaná a hladina hormonu v ní bývá nejvyšší. Přes den, kdy moč ředí vypité tekutiny, může být výsledek zkreslený nebo méně zřetelný.

Chcete mít jistotu?

Po prvním pozitivním testu ještě není nutné se hroutit, počkejte ale i s jásáním. Po několika dnech, ideálně po týdnu zkuste další test – nejlépe od jiného výrobce. Pokud se při prvním testování ukázal pouze slabý proužek – „duch“, další test už by měl být výraznější. Zapřičiňuje to stále vyšší hladina hCG, která vystoupá na maximum až kolem 43. dne od početí. Na vrcholu se udrží do cca 64. dne, potom začne znovu klesat.

Ukázal test dva pruhy připomínající dálnici? Pak neváhejte a domluvte si schůzku u gynekologa, který výsledek potvrdí pomocí odběru krve či ultrazvuku. K lékaři se ale objednejte, i pokud je výsledek nespecifický nebo se menstruace stále nedostavila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *