Druhy Antikoncepce – Znáte Je Všechny? – SafeLove.cz

Druhy antikoncepce: Jak se chránit?

V dnešní době existuje na trhu nepřeberné množství antikoncepčních přípravků, pomůcek a metod. Ty jsou založené na různých základech, „svoji“ metodu si tak může vybrat každá žena. Napříč trhem se ale různí nejen spektrum výrobků, ale také spolehlivost, úroveň ochrany, ale též cena a dostupnost. Přemýšlíte o změně kontraceptivní metody? Pak by vám určitě neměl uniknout přehled nejčastějších druhů ochrany, který jsme pro vás připravili!

1. Hormonální

Všechny hormonální metody jsou založené na stejném principu: dodávání umělých hormonů ženskému tělu. Jde o tzv. progestiny. Ty navozují v těle stav podobný těhotenství – ovlivňují totiž žluté tělísko, které následně zabraňuje zrání a uvolňování vajíček. Při užívání hormonální antikoncepce tedy vůbec nedochází k ovulaci a menstruace není přirozená, jde o krvácení z tzv. „hormonálního spádu“. Hormony také mění stav děložního hlenu a děložní sliznice, aby nebyla připravena k uhnízdění. Jsou velmi spolehlivé, ale mohou mít řadu vedlejších účinků. Dostupné jsou na lékařský předpis.

a. Perorální antikoncepce

Jde o nejhojněji užívaný druh hormonální antikoncepce – antikoncepční pilulky. Jsou založeny na denním užívání estrogenových a gestagenových tablet. Vyrábí se v blistrech, kdy je jeden blistr určen na 28denní „cyklus“. Toto užívání je možné kdykoli přerušit či změnit. Existuje nespočet druhů a značek, které perorální antikoncepci vyrábí. Na trhu se tak můžeme setkat s druhy, které dělíme dle množství hormonu:

  • vysokodávkovými
  • nízkodávkovými

Poté dle podobnosti s „pravým“ menstruačním cyklem na:

  • jednofázové – 21 dnů užívání obou hormonů, 7 dnů pauza na menstruaci,
  • dvoufázové – 11 dnů užívání estrogenu, 10 dní užívání gestagenu, 7denní pauza,
  • třífázové – simulují menstruační cyklus, hladiny hormonů se mění.

Zatímco v případě jednofázové antikoncepce nezáleží na pořadí tabletek v blistru, u třífázové je toto pořadí zásadní. Setkat se také můžete se 4–7denní lhůtou užívání tzv. placebo pilulek.

b. Antikoncepční náplast

Metoda spočívá v nalepení speciální antikoncepční gestagenní náplasti na určená místa. Hormony se z ní poté vstřebávají pokožkou, což minimalizuje riziko některých vedlejších účinků (např. vliv na játra) a ovlivňují hustotu děložního hlenu. Jedna náplast vydrží 3 týdny, poté následuje pauza na menstruaci nebo nalepení další náplasti.

c. Antikoncepční injekce

Injekce je jednou za 12 týdnů aplikovaná do svalu. Její složení zhušťuje hlen v děložním hrdle a zamezuje tak početí. Je podobně jako náplast vhodná i pro ženy, pro které není užívání estrogenu bezpečné, obsahuje totiž pouze gestageny. Nevýhodou je nepravidelnost až vymizení menstruace a dlouhá lhůta před návratem k plné plodnosti.

d. Antikoncepční kroužek

Obsahuje oba hormony, má proto stejné kontraindikace jako perorální antikoncepce. Jde o měkké bezbarvé těleso kruhového tvaru, které se zavádí hluboko do pochvy. Jeho účinnost je 3 týdny. Tento přípravek ale stále zcela neovládl český trh.

e. Antikoncepční implantát

Výjimečným ho činí tří- až pětiletá doba trvanlivosti. Jde o tyčinku, kterou lékař zavede pod kůži. Odtud se poté postupně uvolňují hormony, zabraňující početí. Dalším benefitem je velmi vysoká účinnost, ženy také často zcela ztratí menstruaci.

f. Nitroděložní tělísko

Pokud zvolíte tuto metodu, zavede vám lékař do dělohy drobné tělísko, které kopíruje tvar dělohy. To narušuje pohyb vajíčka i spermií a také uvolňuje gestagen. Tělísko brzdí růst sliznice  a brání usazení. Nutné jsou častější kontroly u lékaře, výhodou je ale dlouhá životnost (obecně 3–5 let) a spolehlivost.

g. Postkoitální antikoncepce

Nejde o zcela běžnou metodu antikoncepce, ale o nouzové řešení. Tzv. „pilulka po“ či „ranní pilulka“ zvládne do 72 hodin od nechráněného styku zabránit početí díky vysoké dávce hormonů. Navíc na ni není potřeba recept od lékaře – stačí občanský průkaz, který mohou v lékárně vyžadovat. Nejedná se ale o šetrnou, ekonomickou ani zdravou metodu, spolehlivost je navíc podstatně nižší než u jakékoli jiné hormonální antikoncepce. Využívá se zejména při selhání jiné (bariérové) antikoncepce.

Jaké jsou druhy antikoncepce? – SafeLove.cz

 

2. Nehormonální

Nehormonální metody antikoncepce jsou často šetrnější ke zdraví, mají minimum nežádoucích účinků a případně i další benefity (lubrikaci u spermicidů, ochranu před pohlavními chorobami u prezervativu). Na druhou stranu bývají méně spolehlivé a náchylnější k lidskému pochybení. Pořídíte je (mimo nehormonálního tělíska) běžně v lékárnách, drogeriích či internetových obchodech a není na ně vyžadován lékařský předpis.

a. Bariérové (mechanické) metody

  • Mužské – kondom
  • Ženské – pesar, femidom (dámský kondom), vaginální hubka

Bariérové metody mechanicky zabraňují vniku spermií do dělohy ženy. Běžně seženete jak klasickou mužskou variantu – kondom, který se nasazuje na vztyčený penis, tak i ženskou bariérovou antikoncepci, kterou žena zavede před či na děložní čípek. Při správném použití jsou tyto metody velmi efektivní a právem se těší stále větší oblibě. Oba kondomy, mužský i ženský, navíc chrání před pohlavními nemocemi.

b. Chemické metody

Jde o nejrůznější spermicidní přípravky – krémy, gely, globule i pěny. Zavádí se do pohlavního ústrojí ženy a mají za úkol ztížit průchod spermiím a chemicky je zničit či zbavit plodnosti. Jsou snadno dostupné ve většině lékáren, jejich velkou nevýhodou je ale nízká spolehlivost a možnost reakce s množství dalších látek (např. mýdlo, které snižuje účinnost spermicidů). Kvůli vysokému riziku otěhotnění je ženy užívají společně s dalšími způsoby ochrany jako doplněk.

c. Nehormonální tělíska

Nehormonální tělíska fungují na podobném principu, jako jejich hormonální verze – pouze místo hormonu obsahují kovové drátky ze zlata, stříbra či mědi. Tělísko funguje částečně bariérově, částečně chemicky – přítomnost cizího tělesa totiž vyvolává zánět, na jehož přítomnost reagují bílé krvinky. Ty následně ničí spermie jako potenciální škůdce/původce útoku. Použitý kov je pro spermie toxický, což umocňuje účinnost. Nehormonální tělíska mohou zvyšovat intenzitu menstruačního krvácení, zato dovedou chránit až po dobu 5 let.

d. Přirozené metody

Přirozené antikoncepční metody spoléhají na výpočet ovulace, tedy plodných dnů. V tyto dny některé ženy neprovozují sex, jiné používají jinou metodu. Ať už jsou plodné dny počítané pomocí bazální teploty, hustoty hlenu či kalendáře, jedno mají všechny tyto metody společné – velmi nízkou spolehlivost. Jejich účinnost mírně zvyšují specializované přístroje zaměřené na měření či ovulační testy.

Další přirozenou „kontraceptivní“ metodou je přerušovaná soulož, která spočívá ve vytažení penisu z pochvy ještě před ejakulací. K vyvrcholení tak dojde mimo vagínu. Tato metoda zahrnuje velké množství potenciálních selhání: ať už jde o tzv. preejakulát či špatné odhadnutí ejakulace.

Chcete si být jisti, že jste chránění před pohlavními nemocemi i nechtěným početím? Vybírejte z široké nabídky kondomů, kterou pro vás máme na našem e-shopu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *